Dohában a sakktörténelem eddigi legerősebb nyílt versenye vasárnap kezdődik. A tornán a rajtlistát a norvég világbajnok Magnus Carlsen vezeti, még tizenhat + 2700-as nagymester is játszik, többek között a világranglista második helyére előrelépett orosz exvilágbajnok Vlagyimir Kramnyik. A 9 fordulós viadalon címvédőként a kínai Yu Xangyi szerepel. A női sakkozás elitje is csatába száll a kínai exvilágbajnoknő Hou Ji-fannal az élen. A 141 fős mezőnyben százharminchárman címviselők. A 130 ezer dollár összdíjazású viadalon az első díj 28 ezer dollár, díjazzák a legsikeresebb női versenyzőket és a legjobb arab sakkozókat is. A torna honlapja a http://www.qatarmastersopen.com/

qataropen01-banner

Az arab országok egyre több kiemelkedő jelentőségű versenyt rendeznek. Tavaly Dubajban a rapid-és villám-világbajnokságon szupernagymesterek egész sora játszott. Sardzsában fejeződött be a 2013/14-es női Grand Prix-sorozat, Dohában négy éve női Grand Prix-versenyt rendeztek. Tavaly a Qatar Masters Open 2014 torna a sakktörténelem addigi legerősebb nyílt viadala volt, harminckilenc ország 154 sakkozója vett részt, kilencvenketten nagymesterí címmel büszkélkedhettek, tizennégyen a + 2700 Élő-pontosok elit klubjának tagjaiként.

A viadal hajrája bővelkedett váratlan fordulatokban, a rajtlistán csak 13., a tromsői sakkolimpián aranyérmes kínai válogatott tagja, a 20 éves Yu Yangyi mesterhármassal elsőként ért célba. A nyolcadik fordulóban a holland Anish Girit kényszerítette megadásra, a befejező játéknapon az első helyet eldöntő játszmát Vlagyimir Kramnyikkal vívta, a rutinos exvilágbajnok volt a türelmetlen, Yu Yangyi 33(!) lépés után állhatott fel győztesként a sakkasztaltól. Veretlenül végzett az élen, a 2905-ös performance-pontszám hűen tükrözi kitűnő teljesítményét.

LCC-151214_177

Az idei torna legnagyobb sztárja a norvég világbajnok Magnus Carlsen, akit a katari rendezők alighanem hathatós érvekkel győzték meg, hogy rangjával fémjelezze versenyüket. A 25 éves világelső izgalmas hajrában nyerte meg a Grand Chess Tour 2015-ös, három versenyből álló sorozatát, de mutatott játékával kevéssé győzte meg a sakkrajongókat. Kilenc éve nem játszott svájci rendszerű tornán, hiszen ifjú titánként, trónkövetelőként a legrangosabb szuperversenyek szervezői jobbnál-jobb ajánlatokkal bombázták őt, bírták rá részvételre.

Magnus Carlsen már korábban elfogadta a Tata Steel Chess 2016 szuperversenyre a meghívást, alig titkolt céllal, hogy Viswanathan Anand eddigi rekordját beállítsa, ötödször is győztesként ünnepeljék.

A rajtlistán a világbajnokot az orosz exvilágbajnok Vlagyimir Kramnyik követi, aki a decemberi világranglistán is második, majd a márciusi világ-bajnokjelölti verseny legfiatalabb résztvevője, a holland Anish Giri következik a rangsorban. Ötödik az idei Világkupa győztese, az orosz Szergej Karjakin, tizenegyedik a címvédő Yu Yangyi.
Három női exvilágbajnok, a kínai Hou Ji-fan, az orosz Alekszandra Kosztenjuk és a bolgár Anoaneta Sztefanova is játszik, olimpiai bajnokok és kontinensbajnokok is szerencsét próbálnak a 9 fordulós versenyen.

A legjobbak rangsora az Élő-pontszámok sorrendjében:
Magnus Carlsen (norvég, 2834), Vlagyimir Kramnyik (orosz, 2796), Anish Giri (holland, 2784), Wesley So (amerikai, 2775), Szergej Karjakin (orosz, 2766), Li Chao (kínai, 2750), Sahriyar Mamedgyarov (azerbajdzsáni, 2748), Jevgenyij Tomasevszkij (orosz, 2744), Pentala Harikrishna (indiai, 2743), Dmitrij Jakovenko (orosz, 2737), Yu Yangyi (kínai, 2736), Wei Yi (kínai, 2730), Nyikta Vityjugov (orosz, 2724), Radoslaw Wojtaszek (lengyel, 2723), Anton Korobov (ukrán, 2713), Vaszilij Ivancsuk (ukrán, 2710), Ruszlan Ponomarjov (ukrán 2710)

Vasárnaptól magyar idő szerint 13 órakor kezdődnek a játszmák, az utolsó fordulót december 29-én 10 órától játsszák. December 25-én lesz pihenőnap. Partinként az első 40 lépésre 90-90 perc a gondolkodási idő, majd 30-30 perc a befejezésig, az első lépéstől kezdve 30-30 másodperc bónusszal.